AKO SI VYBRAŤ ARCHITEKTA ?

alebo: Múdra rada pre múdrych a pre bláznov palica.

Architekt svojou prácou podstatným spôsobom rozhoduje o efektivite všetkých vynaložených prostriedkov na stavbu a o kvalite výsledku, pričom cena za návrh a projekt stavby tvorí zlomok z celkovej ceny diela. Správnou orientáciou rodinného domu sa môže ušetriť až 20% výdavkov na energie, za ušetrené peniaze môžete napr. zaplatiť poplatky na štúdium svojich detí. Profesia „architekt“ je najdôležitejšou profesiou v projekte a pritom peniaze, ktoré mu zaplatíte za projekt  sa vám väčšinou vrátia už počas výstavby – formou úspor (správne hrúbky, konštrukčné a materiálové riešenie ) a neskôr viacnásobne na úsporách za energie počas bývania.

7 rád, ako nájsť toho správneho architekta pre Váš projekt

  • Mal by pracovať v BIM programe, čiže by mal navrhovať v 3D priestore, vďaka čomu sa môžete skôr rozhodnúť v dôležitých otázkach návrhu.

  • Jeho návrhy by mali byť originálne a „patriť“ do regiónu. Dom navrhovaný do mesta je iný ako dom na vidiek.

  • Pri návrhu rodinného domu by mal uvažovať aj so záhradou, veď v letných mesiacoch je to najväčšia „miestnosť“ rodinného domu. Záhrada je súčasť vášho domova, treba s ňou uvažovať už v návrhu.

  • Mal by používať program na diagnostiku tepelne slabých miest stavby a navrhnúť konštrukcie tak, aby nevznikali tepelné mosty, aby ste zbytočne nevykurovali exteriér.

  • Mal by používať program na overenie dostatočného osvetlenia interiéru denným svetlom, pretože nedostatok denného svetla má zásadný vplyv na vaše zdravie.

  • Mal by vám prezentovať návrh cez 3d zobrazenie, lebo len tak naozaj pochopíte návrh a veľkosť izieb, aby sa nestalo, že si dom postavíte a budete sa čudovať, že je malý. Z pôdorysov ani rezov si priestor dobre nepredstavíte a môže sa stať, že váš vysnívaný domov bude nakoniec pôsobiť inak ako ste si predstavovali!

  • Mal by vedieť využívať vlastnosti stavebných materiálov vo váš prospech, napr. fázový posun, difúzne otvorená konštrukcia…, aby prostredie vo vašom dome bolo príjemné a aby vám návšteva pri odchode povedala: Bolo nám u vás dobre, cítili sme sa super.

Čo všetko od Vás bude očakávať Váš architekt?

CHCEM ZOZNAM

Zadajte Vaše meno a email, na ktorý Vám zoznam odošleme.

Meno*
Email*

Dizajn nie je len to, ako niečo vyzerá. Dizajn je to, ako to funguje.
(Steve Jobs)